برگی از فضایل حضرت خدیجه کبری علیها السلام

(0 رای‌ها)

حضرت خدیجه کبری 68 سال قبل از هجرت در خانواده‌ای با اصالت در مکه معظمه دیده به جهان گشود. این بانو در عصر جاهلیت و در هنگامۀ انحطاط روابط اجتماعی قبایل حجاز و سقوط اخلاق و فضایل انسانی، از چنان خصال و اخلاقیاتی پسندیده برخوردار شد که به «طاهره» موسوم گردید.

او اموال فراوان خود را در جهت اشتغال‌زایی، بهبود روابط تجاری مکه با دیگر نقاط و رفع نیازهای محرومان به کار گرفت.حضرت خدیجه به فرمایش رسول اکرم در زمرۀ چهار زن برگزیدۀ عالم است که سه نفر دیگرشان مریم، آسیه و دخترش فاطمۀ زهرا هستند و نیز در زمرۀ افرادی است که بهشت مشتاق آنان است و خداوند و فرشتگان به آنها درود فرستاده است. او فرزندی صالح چون هند تربیت کرد که از یاران رسول اکرم  و رزمنده‌ای شجاع در غزوات آن حضرت بود که در رکاب حضرت علی در نبرد جمل به شهادت رسید. او این توفیق بزرگ را بدست آورد که به عقد ازدواج رسول اکرم درآید و در دوران زندگی با آن وجود بزرگوار مایۀ آرامش و باعث کاهش غمهای خاتم پیامبران گردد. او تمام دارایی خود را برای دفاع از اسلام و مسلمانان، تقویت رسالت محمدی و نشر توحید به کار گرفت و برای اعتلای حق بلاها و مصائب فراوانی را تحمل کرد که نمونۀ آنها پایداری در محاصرۀ اقتصادی شعب ابی طالب است که به بیماری و رحلت ایشان منجر گردید. به حضرت خدیجه این امتیاز اختصاص یافته که برترین امهات مؤمنین و مادر ام الائمه، حضرت صدیقه کبری است.

خلاصه ماشینی: "» 6 موقعی که زنان پیامبر نام خدیجه را در آستانۀ ازدواج حضرت فاطمه زهرا با حضرت علی بر زبان آوردند، رسول خدا گریست و فرمود: «کجاست بانویی چون خدیجه، در آن هنگام که مردم رسالت مرا انکار کردند، او مصدق من بود و برای رونق دین خدا با من همکاری کرد و با دارایی خویش به پیشرفت اسلام کمک کرد، (به همین جهت) خداوند به من فرمان داده است او را به مأوایی در جنت جاوید مژده دهم که در آن ناگواری و نگرانی نباشد. پس از آن حضرت خدیجه مصمم تر از گذشته به آیندۀ درخشان خود فکر می‌کرد و با خویش این گونه نجوا داشت: «من چهل بهار را سپری کرده ام، آیا حضرت محمد در سنین شباب و در اوج درخشش با خدیجه که قبل از آن همسرانی اختیار کرده واکنون از نظر سنی در حد خاله یا مادر اوست، ازدواج می‌کند؟» 1 چونان همیشه سرپرشور، اندیشۀ کنجکاوانه و دل لبریز از عاطفۀ حضرت خدیجه، وی را در پی فکر یافتن راهها برای برقراری وصلت با خاتم انبیا انداخته بودکه بانویی به نام نفیسه دختر منیه از دوستان یکرنگش بر او وارد گردید، سلام کرد و رشته تفکرات او را از هم گسیخت حضرت خدیجه کوشید تا احساسات درونی خود را از وی مخفی سازد و رفتاری عادی به خود گیرد؛ ولی آتش اشتیاقش سوزنده تر از آن بود که از نظر نفیسه دور بماند، رفته رفته این بانو به راز حضرت خدیجه دست یافت و گفت: «ای بانوی قریش!"

 

جهت مشاهده و دانلود مقاله کلیک کنید

خواندن 2188 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

جستجو در کل مطالب